AktualnościKsiążkaOgłoszenia

„Upadek Gondolinu”

Polska okładka „Upadku Gondolinu”

Zbliża się październik, a jak bardzo dobrze wiemy miesiąc ten sprzyja rozpoczynaniu lub kontynuowaniu studiów. W tym roku październik będzie także ważny dla polskich tolkienistów. Otóż dnia 15 października jest zaplanowane wydanie polskiego tłumaczenia „Upadku Gondolinu”.

Angielska wersja ukazała się 30 sierpnia 2018 roku. Redakcją i opracowaniem tekstu zajął się syn autora, Christopher, mający już ponad 90 lat. Mężczyzna zapowiedział, że będzie to ostatnie wydane dzieło jego ojca. W wydaniu znalazły się różne wersje tekstu, a także opracowanie przedstawiające kontekst i odwołania do innych dzieł Tolkiena. Rękopis powieści został odnaleziony w pozostawionym przez pisarza archiwum. Historia zawarta w książce rozgrywa się na tysiące lat przed wydarzeniami znanymi nam z Władcy Pierścieni, czyli podczas Pierwszej Ery. Opisuje ona losy elfiego królestwa Gondolin, obleganego przez armię Morgotha. Tolkien w swoich pamiętnikach pisał, że „Upadek Gondolinu” był „ pierwszą prawdziwą opowieścią ” o Śródziemiu. To w niej po raz pierwszy pojawili się orkowie, smoki i Barlogowie. Opowieść o Tuorze Wędrowcu to jedna z najbardziej tragicznych historii w tolkienowskim legendarium. Jednocześnie opowieść ta daje największą nadzieję. Z Upadku twierdzy elfów rodzi się bowiem uczucie miłości, które w przyszłości uratuje Wolne Ludy. Historia zawarta w książce jest opatrzona komentarzem syna Tolkiena. Jedyna wersja tej historii została ukazana w powieściowej formie w Niedokończonych opowieściach, która opisywała początek historii Tuora.

Polskie wydanie będzie liczyło 280 stron, tłumaczeniem zajęła się Agnieszka Sylwanowicz. Ilustracje wykonał, doskonale nam znany Alan Lee.

Ze swojej strony dodam, że nie mogę się doczekać tej książki. Jestem pewna, że pozwoli mi ona jeszcze bardziej zagłębić się w losy Śródziemia i na nowo odkryć to, co wydaje się już poznane. Świeży powiew, który rozjaśni i pogłębi doznania, które towarzyszą przy kolejnych powrotach do losów ulubionych już bohaterów.

Źródła:
* Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

BlackAngel92

Administrator, Redaktor Naczelny

Dodaj komentarz