Aglarond (Pieczary Helmowego Jaru)

Aglarond, czyli inaczej mówiąc „Błyszczące Pieczary” w Helmowym Jarze w Ered Nimrais. Wzmianki o nich pojawiają się we Władcy Pierścieni: Dwie Wieże, 3 księga 325 str.(Amber).

Według starych ksiąg odkryli je dawno temu Dunedainowie. Od 2510 roku Trzeciej Ery zostały podarowane Rohirrimom. Miejsce te było wyśmienitym schronieniem podczas przeróżnych wojen. Między innymi pokazały to wydarzenia z 2758 roku, kiedy to miał miejsce najazd Dunledingów oraz pamiętnej nocy z 3-4 Marca kiedy to Saruman najechał ze swoimi wojskami na Rogaty Gród.

Pieczary Helmowego Jaru były miejscem, którym wiele osób się zachwycało. Między innymi znany nam dobrze Krasnolud Gimi, który to w trakcie bitwy o Helmowy Jar, walczył w obronie jaskiń zachwycając się ich pięknem. Nazwał je „Jeden z cudów północy(…) ogromne i wspaniałe. Dodał również, że krasnoludy pielgrzymowałyby tutaj tłumnie, tylko po to aby je ujrzeć.

Po pokonaniu Nieprzyjaciela, w Czwartej Erze Gimli na czele swojej grupy krasnoludów z Ereboru, osiedli się w Aglarondzie.
Jaskinie te zwano również Pieczarami Helmowego Jaru oraz Błyszczącymi Pieczarami Aglarondu. Rohirrimowie w swoim języku nazwali je Glœmscrafu Jaskinie blasku.

Słowo Aglarond pochodzi z języka sindarin i znaczy w tej mowie Błyszczące pieczary lub Jaskinie blasku.
Nazwa ta była też używana przez Dúnedainów jako miano Rogatego Grodu, póki znajdował się on w granicach Gondoru.

Dodaj komentarz