“Beren i Lúthien”, czyli stuletnia historia pięknej miłości

Historia uczucia między piękną elfką a śmiertelnikiem została zawarta już w “Silmarilionie”, którego pierwsze wydanie pochodzi z 1977 roku. Jednak jej pierwsze warianty pojawiły się dużo wcześniej…

Opowieść ta była wielokrotnie modyfikowana, zmieniana czy dopracowywana przez Tolkiena. Jej najwcześniejsze wersje pochodzą aż z 1917 roku. Dotychczas historia miłości Berena i Lúthien znana była wyłącznie z “Silmarillionu”, 12-tomowej “Historii Śródziemia” oraz poetyckich dzieł autora.

THurin galleyseraz jednak przed fanami Tolkiena otwiera się możliwość poznania, jak opowieść ewoluowała przez te lata, by została zamknięta w swej ostatecznej wersji. Christopher Tolkien, syn Johna Ronalda Reuel’a Tolkiena, po raz kolejny podjął się zredagowania zapisków ojca i zawarcia ich wszystkich w jednej powieści.

Sam motyw miłości, której nie ograniczył fakt, iż ukochani pochodzili z różnych ras, był ważny dla twórcy Śródziemia. Jak wyznał, inspiracją do tej opowieści było głębokie uczucie, jakim Tolkien darzył swoją żonę, Edith. Odeszła na dwa lata wcześniej niż on, jednak na wspólnym nagrobku małżonków znajduje się napis “Beren i Lúthien” będący znakiem wiecznej, prawdziwej miłości.

Zapowiedziana premiera powieści, ilustrowanej przez Alana Lee, w Wielkiej Brytanii przewidziana jest na maj, 2017 roku.

Dodaj komentarz