Listy Tolkiena wróciły do prawowitych właścicieli

Dawno zaginione listy napisane przez autora Władcy Pierścieni, JRR Tolkiena zostały zwrócone do ich prawowitych właścicieli.

Były student i profesor Uniwersytetu w Oxfordzie był gościem honorowym podczas otwarcia biblioteki w Deddington w grudniu 1956 roku. Napisał jeden list, przyjmując zaproszenie Pani bibliotekarz- Stanley-Smith. Powiedział w nim: „nie wyobrażam sobie, abym mógł nie przyjąć zaproszenia „. 

Tolkien napisał również drugi list po wizytacji, 19 grudnia, gdzie podziękował za życzliwość. Napisał w nim, że był „przygnębiony swoim wystąpieniem”, które było „słabe i niewystarczające” i nie zasługuje na zapłatę za nie.

 W liście Tolkien obiecał przesłać tom jego kolejnej książki do biblioteki. 

W 2000 roku oba listy zostały wypożyczone do muzeum Oxfordshire County Council. Jednak nigdy nie wróciły do biblioteki w  Deddington. Władze muzeum nie są w stanie powiedzieć, dlaczego listy nie zostały zwrócone w odpowiednim czasie. Jednak zapewniają, iż były one przechowywane w bezpiecznych i odpowiednich warunkach.  

Jednak teraz listy wrócily do  Deddington. Obecna Pani bibliotekarz, Stella O’Neill powiadziała:

„Jestem zachwycona, że listy znajdują się teraz na wystawie w bibliotece. Często mam tutaj turystów, którzy chcieliby zobaczyć pamiątkową tablicę bądź uzyskać jakieś informacje odnoszące się do Tolkiena, zatem posiadanie tych listów jest wspaniałą atrakcją turystyczną.”

tolkien. listy 

Dodaj komentarz