Angmar

Potężne, ogarnięte grozą królestwo założone na północnym krańcu Gór Mglistych przez wodza Dziewięciu. Jego nazwa pochodzi z sindarinu i oznacza Żelazny dom. Początkowo nikt nie wiedział o prawdziwym pochodzeniu Czarnego Pana, nazywano go Czarnoksiężnikiem z Angmaru. Do jego głównych poddanych należeli orkowie, ludzie trolle i różne dzikie bestie.

Stolicą potężnej twierdzy było miasto Carn Dum ( z sindarinu: Czerwony zmierzch ). Celem Angmaru było skłócenie królest Arnoru, co najpewniej było prowadzone z rozkazu samego Saurona. Wkrótce po założeniu wszedł w tajne porozumienie z wodzem ludzi z gór zamieszkujących Rhudaur.

 Najgłośniej do historii przeszedł potężny atak na Arthedain, podczas którego Król Angmaru przejął jego stolicę Fornost i całkowicie zniszczył ostatnie królestwo Dúnedainów. Jednak jego gloria nie trwała długo, bowiem z gondoru przybył książę Earnur, wspierany elfami wysokiego rodu pod dowództwem Glorfindela. Armia Czarnoksiężnika została pokonana, jednak jemu samemu udało się uciec z „życiem” do Mordoru. Nigdy więcej jego stopa nie zrobiła kroku w tamtych okolicach.

Dodaj komentarz