Dale

Dale to miasto znajdujące się na północy Śródziemia, w dolinie obok południowych stoków Ereboru. Miasto to założone zostało przez Nortów- Ludzi z Północy. Prawdopodobnie powstało ono po powrocie krasnoludów do Samotnej Góry czyli po 2590 roku Trzeciej Ery. Mieszkańcy miasta utrzymywali dobre stosunki z sąsiadami z Ereboru.

Krasnoludowie uczyli ludzi wykonywania broni lub ofiarowywali gotowe znakomite wyroby z metalu, głównie w zamian za plony z żyznych ziem otaczających Dale. Mieszkańcy miasta żyli w dostatku do czasu zajęcia przez smoka Smauga Ereboru. Po zdobyciu Samotnej Góry bestia zaatakowała Dale. Król Girion postanowił bronic miasta lecz zginął zabity przez Smauga. Jego żona wraz z synem i ocalałymi mieszkańcami schronili się w Esgaroth czyli Mieście na Jeziorze.

Dale pozostawało ruinami do czasu Bitwy Pięciu Armii i zabicia smoka przez Barda Łucznika- potomka Giriona. Po tych wydarzeniach przywrócił on świetność ruinom. Ludzie z Dale ponownie nawiązali współpracę z Krasnoludami którzy kolejny raz osiedli w Samotnej Górze. Niestety podczas Wojny o Pierścień, za panowania króla Branda- wnuka Barda Łucznika miasto zajęli Easterlingowie. Mieszkańcu schronili się do Ereboru, skąd wraz z Krasnoludami przeprowadzili atak na Wojska Saurona i odbili Dale. W czwartej Erze miasto ponownie rozkwitło.

Dodaj komentarz