Co łączy Saurona z Voldemortem?

Zastanówmy się dobrze. W dzisiejszym świecie istnieje już prawie wszystko, bardzo trudno jest więc znaleźć coś nowego. Kto wzorował się na Tolkienie? Zacznijmy od J.K. Rowling.

Nie istnieje chyba fantasy, w którym nie ma czarnego charakteru. Gdyby tak było, z kim mieliby walczyć dobrzy bohaterowie?

Rowling w Harrym Potterze dała życie Temu, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać. Co łączy Saurona ze złowrogim Lordem Voldemortem?

Obaj panowie zdobyli swoich popleczników, posługując się obietnicami i podstępem niczym nasi politycy, lub po prostu groźbą. Obaj przybrali imiona, których ludzie boją się wymawiać, tak więc znani są również pod nazwami „zastępczymi” ( „Ten, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać”,” „Sam – Wiesz – Kto”, „Wielkie Oko”, „Czarnoksiężnik” ). Władza jest dla nich wszystkim i nie spoczną, póki jej nie zdobędą (w końcu taki jest cel ich istnienia w fantasy). Chcą całego świata, nie osiągną zadowolenia, jeśli pozostanie choć metr ziemi, który nie poznał ich gniewu i potęgi. Ponadto oboje mają w swojej historii element „odrodzenia się”, czyli powrotu do sił. Sauron ukazuje swoją moc i to, że istnieje w Dol Guldur, a następnie wraca do Minas Morgul i zbiera siły do ataku. Voldemort powraca do sił fizycznych jak i magicznych całkowicie – odzyskuje ciało.

Jednak najważniejszym podobieństwem między oboma postaciami, mostem je łączącym jest obecność magicznego przedmiotu, który trzyma ich przy życiu i bez zniszczenia którego nie można ich zabić.

Harrym Potterze  Czarny Pan tworzy siedem horcruxów, czyli przedmiotów, w które przelano fragment duszy. Jedynym sposobem, by stworzyć horcruxa, jest dokonanie mordu na niewinnej osobie. Voldemort wybiera przedmioty sławne na zały świat, jak czarka Helgi Hufflepuff czy rodowy medalion należący niegdyś do Salazara Slytherina. Harry i spółka muszą je wszystkie znaleźć, by móc pokonać złego czarnoksiężnika.

Z kolei we Władcy Pierścieni  dumny Sauron podstępem zmusza elfy do wykucia pierścieni mocy, po czym w sekrecie tworzy jeszcze jeden, pozwalający kontrolować pozostałe. Jest on źródłem jego potęgi, powiązany z Wielkim Okiem, jakby był częścią jego ciała, nieustannie pragnący wrócić do swego pana. Jedynie wrzucenie go do wulkanu Orodruiny pozwala go zniszczyć i jednocześnie pokonać Władcę Ciemności.

Jak wiec widzimy, że oba wcielenia zła są do siebie podobne. A może to tylko kwestia istnienia pewnych archetypów, z których czerpali Tolkien i Rowling?

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum:

http://www.tolkien-world.info/forum/viewtopic.php?f=30&t=149

Co jakiś czas zamieszczane będą kolejne porównania postaci tolkienowskich z bohaterami innych książek. Zapraszamy do lektury. 

Nike 

Dodaj komentarz