Peter Jackson

Peter Jackson (ur. 31 października 1961) – nowozelandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

Peter Jackson swoje pierwsze filmy zaczął robić już w wieku 8 lat, gdy rodzice kupili mu kamerę Super-8. Wtedy też zobaczył po raz pierwszy King Konga, film który zainspirował go do podjęcia kariery reżyserskiej i którego ponowne nakręcenie stało się marzeniem jego życia.

Pierwszymi filmami Jacksona były między innymi: Dwarf Patrol, World War II, The Valley, Coldfinger, Curse of the Gravewalker i Roast of the Day, który przekształcił się w Zły smak. Miłość do horroru przerodziła się następnie w słynną Martwicę mózgu i dziwaczny, pokręcony komediomusical Przedstawiamy Feeble’ów (znany także pod nazwą Rewia Feeble’ów), nazwany przez krytyków Muppets on acid (muppety na kwasie). Kolejnymi projektami były Niebiańskie stworzenia (Srebrny Lew na MFF w Wenecji i nominacja do Oscara) oraz Przerażacze.

Peter Jackson znany jest przede wszystkim jako reżyser adaptacji słynnej powieści Tolkiena. Za filmową adaptację Władcy Pierścieni (ang. The Lord of the Rings), otrzymał łącznie siedemnaście Oscarów.

Kolejne części tego trzytomowego eposu ukazały się w kinach, w około rocznych odstępach, w 2001, 2002 i 2003 roku, bijąc rekordy oglądalności. W 2001 roku (w Polsce w lutym 2002) na ekrany wszedł wyreżyserowany przez Petera Jacksona film Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia. Kolejna część – Władca Pierścieni: Dwie wieże – ukazała się w 2002 (w Polsce w styczniu 2003). Ostatnia – Władca Pierścieni: Powrót króla – weszła na ekrany 16 grudnia 2003 (w Polsce 1 stycznia 2004).

W 2005 weszła na ekrany inna superprodukcja Jacksona – remake filmu King Kong (premiera 2005-12-14 (Polska), 2005-12-13 (świat)), który kosztował ponad 200 milionów dolarów. Kariera Petera Jacksona nierozerwalnie związana jest z Fran Walsh, z którą pisze scenariusze do wszystkich swoich filmów i mieszka wraz z nią i dwójką dzieci w Seatoun (obrzeża Wellington, Nowa Zelandia).

Dodaj komentarz